• Fotomatematyka 2019

        • „Fotofizyka” i „Fotomatematyka” 2019

                      Konkursy - fotograficzno-fizyczny „Fotofizyka” i fotograficzno-matematyczny „Fotomatematyka”- zostały rozstrzygnięte. Cieszymy się, że dzieci i młodzież z naszej szkoły potrafią dostrzec matematykę i fizykę w otaczającym nas świecie.

          Oto lista zwycięzców.
           

          Konkurs „Fotomatematyka”:
          1. Jakub Gneza 5c
          2. Liwia Kaczmarska 6b
          3. Lena Kaczmarska 4a
          Wyróżnienie:
          Krzysztof Adamiak 1b

          Serdecznie gratulujemy!

          Organizatorzy:

          dr B. Tyszka-Skorek
          mgr U. Wilk
          mgr inż. Ł. Libuda

           

          Jakub Gneza

           

          Ciąg Fibonacciego

          Piękne słoneczniki dodające uroku naszym ogrodom są jednym z przykładów matematyki w otaczającej nas przyrodzie.Proporcje w odległościach i sposobie ułożenia charakterystycznych dla tego kwiatu nasion to tzw. Ciąg Fibonacciego.

          W każdym słoneczniku możemy zaobserwować dwa układy linii spiralnych wychodzących ze środka. Liczba linii rozwijających się zgodnie z ruchem wskazówek zegara wynosi 55 i 89 skręconych w stronę przeciwną, w przypadku małego słonecznika, 89 i 144 średniego a największe będą miały 144 i 233 łuków nasion. Jest to standardowy wzór spirali dla większości rodzajów nasion i roślin. Tak się składa, że wzór ten ma związek z ciągiem Fibonacciego. Jest to ciąg liczb naturalnych określonym rekuracyjnie czyli pozwalającym obliczyć wyrazy ciągu na podstawie jednego lub kilku wyrazów poprzedzających 0, 1, 1, 2, 3, 5 ,8, 13, 21, 34, 55, 89, 144, 233, itd.

          Wraz z rozpoczęciem kwitnienia jako pierwsze w słoneczniku otwierają się kwiaty położone w najbardziej zewnętrznym okręgu, kolejno rozwijają się te rosnące coraz bliżej środka, aż słonecznik zakończy kwitnienie. W tym czasie słonecznikowy talerz nieustannie rośnie a każde nasionko rozpycha się pomiędzy swoimi sąsiadami. Spiralne ułożenie nasion gwarantuje, że żaden kawałek przestrzeni nie zostanie zmarnowany, nasiona będące w centrum nie będą miały zbyt ciasno, a pomiędzy nasionami na obrzeżach nie utworzą się puste przestrzenie.

          Z ciągiem Fibonacciego związane jest pojęcie liczby złotego podziału. Kiedy weźmiemy każdy kolejny wyraz ciągu za wyjątkiem dwóch pierwszych – zera i jedynki, i dzieląc go przez jego poprzednik otrzymamy iloraz bliski liczbie 1,618. Jest to tzw. liczba złotego podziału. Im dalszy wyraz ciągu tym odchylenie od tej wartości jest mniejsze.

          Najlepszym przykładem spirali Fibonacciego w przyrodzie są muszle morskie. Standardowy schemat spirali wygląda dokładnie tak samo jak powłoka muszli, Kształt skorupy zawsze pozostaje taki sam, robiąc się coraz większy.. Gdyby spojrzeć na muszlę w przekroju to dostrzeżemy, że ułożona jest ona spiralnie i jest zbudowana z szeregu komór, z których każda następna jest większa od poprzedniej dokładnie o tyle, ile wynosi wielkość tej poprzedniej.

           

           

          Liwia Kaczmarska

          „Kąty ostre, proste i rozwarte majsterkowicza”
          (znajomość kątów i ich poprawne zmierzenie ma bardzo duże znaczenie przy majsterkowaniu i dopasowywaniu poszczególnych elementów do siebie)

          „Kuchenne bryły”
          (każda kuchnia pełna jest brył geometrycznych – prostopadłościany, sześciany walce, stożki, kule; pojemniki i pudełka kuchenne przyjmują ogromną ilość kształtów różnych brył)

           

          „Trzysta trzydzieści trzy tysiące trzysta trzydzieści trzy powody zdrowego odżywiania”
          (wystarczyło tylko dobrze pokroić paprykę, a trójki same układały się na desce).

           

          Lena Kaczmarska

          „Pawie oko”
          (okrąg, w okręgu, w kolejnym okręgu – przepięknie rozłożył się niebieski barwnik w kieliszku wody)

          „Słodkie okręgi”
          (okręgi występują wokół nas dosłownie wszędzie, ale te słodkie są najprzyjemniejsze)

          „Tańcowała igła z nitką… walca”
          (walec to bardzo często wykorzystywana bryła w życiu codziennym, a dla krawcowych i ich kolorowych nici to najlepszy przyjaciel)

           

          Krzysztof Adamiak

          Zdjęcie nr 1 pt. „ AAAAAaaaa!!!! Mamo za 15 minut mój trening”

          Zdjęcie wykonane samodzielnie przez Krzysia, sytuacja powtarza się często co poniedziałek i piątek…

          Czas płynie. Jestem uczniem, ministrantem i trenuję. Muszę umieć liczyć, by wiedzieć ile minut zostało mi: do dzwonka w szkole, do Eucharystii, do treningu. Dzięki matematyce wiem, o której wyjść z domu by być we właściwym miejscu na czas.

          Zdjęcie nr 2  pt. „ Dobra waga to zdrowie”

          Zdjęcie wykonane samodzielnie przez Krzysia gdy sprawdzał swoją wagę po jelitówce wrześniowej.

          Mama liczy na co dzień kalorie, staje na wadze bo chce wiedzieć ile schudła. Wiem, że dobra waga pomaga odnosić sukcesy sportowe. Wiem, że dobra waga ciała to zdrowie. Wiem ile mogę przytyć a ile schudnąć. Sprawdzała to niedawno Pani Pielęgniarka w naszej Szkole. Ostatnio po biegunkach to ja, na prośbę Mamy, sprawdzałem na wadze ile teraz ważę.

          Zdjęcie nr 3 pt. „Nasz Bob Budowniczy czyli Tata liczy i zapisuje gdy coś remontuje”

          Zdjęcie wykonane samodzielnie przez Krzysia, gdy Tata planował znów naprawić listwy panelowe.

          Ja z Siostrą dużo rzeczy psujemy a Tata naprawia. Tata wszystko oblicza i zapisuje lub pamięta. Ostatnio Tata policzył, kupił i zamontował  listwy na metry i wiedział ile kupić śrubek w Castoramie  wracając z pracy.

          Zdjęcie 4 pt. „Mamo: Ile jajek i cukru wrzucasz do mojego ulubionego ciasta ?”

          Zdjęcie wykonane samodzielnie przez Krzysia, wyeksponowane na potrzeby konkursu

          Czasem Mama robi ciasto jak ma czas. Mama ma przepis. Wie ile jest jajek w naszej lodówce a ile trzeba jeszcze kupić. Mama waży cukier i mąkę na wadze kuchennej. Mama mówi, że : Chęci i dobry przepis to połowa sukcesu na dobre ciasto. Jednak bez mierzenia i liczenia pieczenie by Mamie się nie udało.

          Zdjęcie 5 „Zbieram pieniążki do skarbonki na Słodziaka z Biedronki”

          Zdjęcie wykonane samodzielnie przez Krzysia, wyeksponowane na potrzeby konkursu

          Mam w pokoju skarbonkę świnkę przezroczystą by widzieć czy jest już pełna. Zbieram pieniążki na maskotkę Słodziaka z Biedronki. Liczę pieniążki ze skarbonki i wiem ile mi jeszcze brakuje. Mam marzenie, zbieram i liczę. Naklejki z Biedronki też zbieram i liczę. Marzę o Nietoperzu Nikodemie.