- 11.10.2022
Naukowy Dzień Chłopca
Czy można zagrać na pile? Jak zobaczyć dźwięk? Czy płomienie mogą poruszać się w takt muzyki? Jakie narzędzia są stosowane w kryminalistyce? Czy w ciastkach jest ukryta wiedza chemiczna? Na te pytania i wiele innych uczniowie klasy 8b znaleźli odpowiedź podczas interdyscyplinarnych pokazów na Wydziale Nauk Ścisłych i Technicznych „Nauka wokół nas” w Chorzowie. Zachęcam do obejrzenia zdjeć. Galeria zdjęć
- 9.11.2021
Koło Małego Naukowca na ŚUM
W roku szkolnym 2021/2022 Szkoła Podstawowa nr 21 im. G. Cieślika nawiązała współpracę ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym w Katowicach.Od kilku tygodni uczniowie naszej szkoły biorą udział w zajęciach KOŁA MAŁEGO NAUKOWCA. Zajęcia prowadzone są przez pracowników Katedry i Zakładu Farmacji Fizycznej Wydziału Farmaceutycznego SUM pod kierownictwem dr hab. n. farm. Małgorzaty Maciążek-Jurczyk (profesor SUM, kierownika Katedry).Pod okiem doświadczonych naukowców z SUM uczniowie uczestniczą w niezwykle ciekawych doświadczeniach i pokazach, zgłębiają swoją wiedzę o otaczającym świecie i przekonują się, jak fascynująca jest nauka. Filmy i link do zdjęć poniżej.
- 17.09.2021
Nauka wokół nas
17 września uczniowie klasy 7b z dr B. Tyszką- Skorek i mgr Z. Gralą uczestniczyli w interdyscyplinarnych pokazach dla szkół pt. "Nauka wokół nas" na Wydziale Nauk Ścisłych i Technicznych.
Wykłady poświęcone były fizyce, chemii i inżynierii materiałowej. Dzieci dowiedziały się o maszynach latających i zasadzie ich działania. Przygotowały również kolorową i wystrzałową chemiczną zabawę. Na koniec poznały materiały, które są inteligentne, czyli zostały opracowane tak, aby ściśle spełniały powierzone im zadania. Uczniowie usłyszeli też o druku 3d i przekonali się o tym, ile wody może wypić polimer.
Zachęcam do obejrzenia zdjęć z wykładów. Zdjęcia
- 18.09.2019
Osobliwości Świata Fizyki 2019
Osobliwości Świata Fizyki 2019
18 września 2019 r. uczniowie klasy 8 a odwiedzili Uniwersytet Śląski i uczestniczyli w pokazach „Osobliwości Świata Fizyki 2019”.
Tematy wykładów były następujące: „Pod napięciem” oraz „Ogień – wróg czy przyjaciel?”. Doświadczenia przeprowadzali nauczyciele akademiccy dr Marek Kulpa i dr Michał Pilch. Opiekunami grupy byli dr Beata Tyszka-Skorek i mgr Marcin Księżyk.
Młodzież dowiedziała się, że wyładowania atmosferyczne towarzyszą nam od zarania dziejów, a jednak wciąż fascynują i budzą grozę. Mimo ogromnego postępu nauki, wciąż nie wszystko o nich wiemy... Nowoczesne technologie również nie mogłyby istnieć bez elektryczności. Na co dzień otoczeni jesteśmy ładunkami i polami elektrycznymi oraz nie wyobrażamy sobie życia bez tysięcy urządzeń.
Człowiek od początku swojego istnienia jest związany z ogniem, który może być niszczycielskim żywiołem, ale może też okazać się przyjazny i wręcz niezastąpiony. Żeby wiedzieć, jak się z nim bezpiecznie obchodzić musimy go lepiej poznać. Ciekawe doświadczenia pokazały nam czym naprawdę jest ogień, na czym polega spalanie i co właściwie się pali, skąd biorą się dziwne kształty i kolory płomieni.
Zachęcam do obejrzenia zdjęć z pokazów: Galeria
- 18.02.2020 r.
Pracownia H2O
17 lutego klasa 5b - razem z opiekunami: dr B. Tyszką-Skorek i mgr S. Kostką - odwiedziła "Pracownię H2O" w Siemianowicach Śląskich. Dzieci tworzyły wodną instalację z bardzo dużej ilości elementów. Na stole uczniowie mieli wyświetlone schematy ułatwiające montaż układów maszyn prostych. Silniki elektryczne "ożywiały" zbudowane mechanizmy.
Dzieci fantastycznie bawiły się w rzeczywistym świecie nauk ścisłych.
Zachęcam do obejrzenia zdjęć.